fbpx

Potrzebujesz współczującego, czułego głosu

Samowspółczujący, czuły i wspierający głos jest Ci niezbędny. Jeszcze bardziej niż Ci się wydaje.

To końcówka roku, kolejnego trudnego, pełnego wyzwań, lęku, mega zmian, strat jak nigdy dotąd. Dałaś radę i wciąż dajesz, ale czy Ty to widzisz? Czy Ty czujesz jak bardzo dajesz radę? Jak bardzo jesteś wystarczająca. Taka jak teraz. 

Twoja łódź na wzburzonym oceanie codzienności

Każda z nas płynie swoją łodzią po bardzo wzburzonym morzu a nawet oceanie wyzwań. Czasem te nasze łódki są puste, czasem przepełnione innymi. Nawigujesz pomiędzy zobowiązaniami, powinnościami, pragnieniami, marzeniami, obowiązkami. Starasz się umiejętnie omijać sztormy, by spokojnie od czasu do czasu zawitać do portu. Tym portem zawsze jesteś Ty. Im bliżej siebie, z uważnością na swoje potrzeby i uczucia, tym mocniejsza jesteś do stawiania czoła oceanowi codzienności. Pewnie, że bywa trudno dać sobie czas, dać sobie uwagę, bo to takie egoistyczne, kiedy dzieci czekają, obowiązki wzywają, rodzice potrzebują pomocy, partner na nas liczy a my chcemy chwili dla siebie.

Nie, to nie jest egoistyczne. To jest Ci bardzo potrzebne, abyś zwłaszcza w chwilach napięcia, stresu, tracenia sterowności sięgała po swoją moc, swoje zasoby. A te poznasz właśnie tylko w bliskości ze sobą. W dialogowaniu ze sobą, zadawniu sobie pytań – czego potrzebuję? co jest dla mnie dobre? co mi służy? w jakim kierunku płynę?

Czuła przyjaciółka jest w Tobie

Dajesz radę. Jesteś wystarczająca. Niech inni mówią co chcą, niech podszeptują ile mogłabyś zmienić, robić lepiej, inaczej. Ty wiedz, że robisz tyle ile możesz i tak jak potrafisz w tej danej chwili.

I żeby było Ci łatwiej budować swoją odporność na podszepty, porównywanie potrzebujesz rozwinąć w sobie głos dorosłej, wspierającej kobiety, która Cię zna najlepiej. Wie ile przeszłaś, jakie masz zasoby, umiejętności, cechy, doświadczenia i z tego miejsca mówi do Ciebie wspierające i czułe komunikaty – takie jakby mówiła do Ciebie najlepsza przyjaciółka. Bo dlaczego nie miałabyś być swoją najlepszą przyjaciółką?

Masz w sobie krytyka wewnętrznego, który bardzo boi się Twojej zmiany, bo z nią idzie możliwość krytyki czy odrzucenia przez otoczenie. Wyobraź sobie – dotychczasowe swoje życie nie byłaś pewna siebie, miałaś trudność z mówieniem swoich potrzeb, wyznaczaniem granic. Dla otoczenia byłaś układna, pomocna, starająca się. Byłaś wygodna. I teraz wyobraź sobie, że podejmujesz pracę rozwojową, która pozwala Ci zrozumieć skąd w Tobie ta obawa przed stawianiem granic, wycofywaniem się. Zaczynasz w swoim tempie pokazywać swoje pragnienia, mówić o swoich potrzebach. I tu pojawia się obawa krytyka, jak Twoje zachowanie zostanie odebrane przez otoczenie. Bo nagle zaczynasz świecić bardziej niż dotychczas, zaczynasz wystawać ponad łąkę. Dlatego krytyk tak bardzo odzywa się kiedy idziemy w swoim kierunku, kiedy wzmacniamy siebie. On po prostu chce nas zniechęcić do zmian, chce byśmy zostały w starej, bezpiecznej wersji. Żeby jednak wytrwać w swojej drodze warto, byś rozwijała w sobie właśnie ten wspierający głos. Żebyś mogła zaakceptować w sobie tę część zalęknioną, rozumieć skąd jest i odważać się do życia po swojemu. 

 

Czasem wystarczy powiedzieć sobie – jestem wystarczająca i to już będzie wiele. Czasem czule pogładzić się po ręku i powiedzieć sobie – naprawdę jesteś wspaniała i dajesz radę.

Pomyśl, co powiedziałabyś swojej przyjaciółce lub bliskiej Ci osobie gdyby była w sytuacji jak Ty teraz. I powiedz to sobie, na głos. Może być dziwnie, niewygodnie, sztucznie. Może ale tylko na początku, bo nikt Cię tego nie nauczył, nie pokazał, że możesz być dla siebie dobra. Ale to jest jak ze sportem, na początku mięśnie bolą, nie bardzo nam się chce, a jednak wciągamy dres i idziemy biegać, ćwiczyć jogę czy inne sporty. Więc tak jak robisz coś dla swojego ciała, zrób coś dla swojego serca i duszy. Zrób sobie najlepszą przyjaciółkę.

Działa. Sprawdzam codziennie.

Please follow and like us:
Posts created 8

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.